Miraheze Şablon Wikisi

From Miraheze Developers Wiki
This page is a translated version of the page Miraheze Developers Wiki and the translation is 42% complete.
Outdated translations are marked like this.


Hoş geldiniz

Miraheze Şablon Wikisine hoş geldiniz. Burası Miraheze wikilerindeki herkein şablonları elde etmesine imkân tanıyan bir şablon deposudur.

If you are unable to import a template from here, please create a task listing them at Miraheze's issue tracker.

Şablon tavşanı, ne kadar uzaktaki deliğine gidiyorsun?

Şablonlar hakkında

Peki şablonlar nedir?

Bir şablon, başka bir sayfaya dâhil edilmiş sayfadır. Bu durum bir metnin, birden fazla yerde kullanılması durumunda oldukça kullanışlıdır ve şablon üzerinde görülen tüm örnekler değiştirilerek defalarca kullanılabilir.

Tüm şablonlar "şablon ad alanlarında" yer alır.

Örneğin Template:Main adında bir şablon oluşturup, içine:''Bu konunun ana maddesi: [[{{{1}}}]]''. kodunu yerleştirdiğinizde, bu şablonu başka bir sayfada {{Main}} ekleyerek kullandığınızda, metnin eklediğiniz sayfada görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu konunun ana maddesi Rastgele sayfa.

Bu wiki hakkında

Bu wiki'de Miraheze wikilerinde kullanılan şablonların merkezi bir ana deposunun oluşturulması amaçlanmaktadır.

Şablonları oluşturmak, çözmek, anlamak, kurmak ve sürdürmek zahmetli bir iştir. Miraheze, wiki yöneticileri için bu durumu daha kolay hale getirmek maksadıyla çalışmaktadır; böylelikle değiştirme, yükseltme, hataların ayıklanması yarışına ayak uydurmanızı ve enerjinizi başka faydalı çalışmalara aktarmanıza olanak sağlıyor.

Tam işlevsel bir MediaWiki, hazır paket şablonlar ile gelmemektedir ve bu şekilde geleceğine dair de bir planlama bulunmamaktadır. Miraheze wiki yöneticileri ya kendi şablonlarını yazarlar ya da başka bir yerden ihraç edebilirler. Wikipedia.org, bu iş birliğinin çabasının bir sonucudur.

Herhangi bir meta tartışması (wiki hakkında) veya amaca uygun diğer konular için topluluk portalini kullanın.

Bunu wikimde nasıl kullanabilirim?

Using templates from this wiki won't prevent you from having unique templates on your wiki. The advantage of using templates from this wiki is that multiple people will have already put in the effort to make highly complex templates suitable for general use.

Writing your own templates.

Icons

Miraheze wikis are Instant Commons enabled, otherwise the images for icons would have to be uploaded locally. A good source for these is Wikimedia Commons' Category:Icons by subject.

Şablon testi

For previewing a template do the following:

  1. Copy the templates to be tested under a common prefix. For example, you might copy Template:Foo to User:Example/sandbox/Template:Foo. Alternatively, you might create User:Example/sandbox/Template:Foo as a redirect to Template:Foo/sandbox.
  2. Go to Special:TemplateSandbox. Fill in the page or revision to be rendered, and the prefix you chose in step 1. It is possible to specify multiple prefixes by separating them using vertical bars, e.g. User:Example/sandbox1|User:Example/sandbox2.
  3. Click View.

There is also a box at the bottom of the edit form which allows for previewing some other page as it would appear were the template being edited saved with the current contents of the edit form.

Uygun şablonlar

Dış bağlantılar